Korzystanie z katalogu

Katalog zbiorów drukowanych dostępnych w Bibliotekach: Głównej, Budownictwa i Architektury, Chemicznej oraz Mechaniki opiera się na systemie bibliotecznym Symphony. Informację o zbiorach drukowanych oraz lokalizacji i statusie poszczególnych jednostek można uzyskać poprzez katalog komputerowy:

katalog zbiorów Biblioteki Politechniki Łódzkiej

Katalog dostępny jest w polskiej i angielskiej wersji językowej. Jego przeglądanie nie wymaga logowania, jednak dopiero po zalogowaniu użytkownicy mogą w pełni wykorzystać możliwości systemu, m.in. podgląd wypożyczonych książek i daty zwrotów, przedłużanie terminu zwrotu książek, "zarezerwoanie" (czyli wypożyczenie) książek (realizowane po godzinach zamknięcia Biblioteki).

Uwaga: katalog Biblioteki Beletrystycznej działa w innym systemie. Szczegóły na stronie Biblioteki Beletrystycznej


Wyszukiwanie w katalogu

Katalog umożliwia przeszukiwane zbiorów Biblioteki Politechniki Łódzkiej na dwa sposoby. Pierwszym, najprostszym, jest "Szybkie wyszukiwanie", w którym wystarczy wpisać słowo kluczowe, autora, tytuł książki lub czasopisma, hasło przedmiotowe.

Drugi sposób to skorzystanie z bardziej szczegółowych opcji w wyszukiwaniu zaawansowanym. Można tu wykorzystać dodatkowe kryteria dotyczące poszukiwanego dokumentu (np. język, rok wydania), a także stosować operatory logiczne pomiędzy róznymi polami.

Wpisanie tytułu, nazwiska lub hasła powinno wywołać listę z wyszukanymi pozycjami.  

Wybór konkretnej pozycji z listy poskutkuje wyświetleniem szczegółowego opisu danej pozycji, czy to książki, czy czasopisma, a opis ten dostarczy też szczegółowe dane dotyczące lokalizacji dokumentu w obrębie biblioteki oraz jej statusu - czy będzie możliwe jej wypożyczenie czy też jest to egzemplarz dostępny tylko na miejscu.

Z opisu książki wynika, czy to konkretne wydanie książki dostępne jest w Bibliotece Głównej czy w ktorejś z bibliotek filialnych. W trzech kolumnach zakładki Zasób otrzymujemy wszelkie informacje o statusie książki, jej dostępności (np. dacie zwrotu) i lokalizacji. 

Z opisu czasopisma, który uzyskamy po wyszukaniu dowiadujemy się, które roczniki są obecnie dostępne w bibliotece i  gdzie ten zasób się znajduje (w Głownej czy w filii). Czasopisma nie są wypożyczane na zewnątrz, można z nich korzystać wyłącznie na miejscu.


Stan konta

Sprawdź jak się zalogować do katalogu.

Po zalogowaniu trzeba wybrać opcję Moje konto. Tam można:

 • sprawdzić jakie książki są wypożyczone i do kiedy należy je oddać
 • przedłużyć termin zwrotu książek 
 • sprawdzić czy udało sie zamówić książki z Biblioteki Głównej do wypożyczenia

Wypożyczanie książek - w czasie pandemii

 • z Biblioteki Głównej można wypożyczyć tylko te książki, które się wcześniej zamówiło przez katalog online
 • zanim przyjdziesz odebrać książki sprawdź czy je prawidłowo zamówiłeś – w e-mailu z biblioteki wyświetli się informacja z datą, kiedy zamówienie wygasa
   
 • do filii należy przyjść osobiście, wcześniej można zadzwonić lub napisać e-mail – kontakt do filii

Zamawianie książek do wypożyczenia z Biblioteki Głównej

W czasie pandemii książki z Biblioteki Głównej można zamawiać 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu.  Książki należy odebrać w ciągu 4 dni Wypożyczalni na 1. piętrze. Informacja o dacie wygasnięcia zamówienia jest widoczna w koncie czytelnika. 

Usługa nie dotyczy filii.


Rezerwacje książek z Biblioteki Głównej

Usługa rezerwacja dotyczy książek, które są aktualnie dostępne oraz tych wypożyczonych przez innego użytkownika. W przypadku braku dostępnych pozycji użytkownik zarezerwuje wypożyczoną książkę, a na jego koncie wyświetli się informacja o miejscu w kolejce do wypożyczenia zarezerwowanej pozycji (ostatnia kolumna tabeli w koncie czytelnika). Gdy tylko zarezerwowana książka zostanie oddana, użytkownik otrzyma e-mail z informacją, że książka jest gotowa do odbioru. Książki można rezerwować przez internet w dowolnym czasie.

Usługa nie dotyczy filii.


Prolongaty czyli przedłużenia daty zwrotu książek

Po zalogowaniu do katalogu online należy:

 1. wybrać opcję Moje konto,
 2. potem opcję "Konto czytelnika" 
 3. potem opcję "Przedłuż"
  tu należy zaznaczyć które książki chcemy przedłużyć